Шестой школьный день

О шестом дне

развернуть

Шестой день недели - суббота – является органичной частью целостной учебно-воспитательной системы школы.

Одной из важных задач, стоящих пред педагогическим коллективом школы, является эффективная организация воспитательной работы в шестой школьный день недели. Она планируется и проводится в соответствии с общешкольным планом работы школы, органично дополняя и продолжая его.

Работа школы организована по тематическим неделям, декадам, месячникам и т.п., а организационно-содержательная работа в  шестой день недели проводится в соответствии с их тематикой. Особое внимание уделяется проведению в субботу физкультурно-оздоровительной и спортивно-массовой работы.

свернуть

Цели и задачи воспитательной работы в шестой школьный день

развернуть

Цели воспитательной работы в шестой школьный день:

  • - укрепление физического, психического и морального здоровья;
  • - создание эффективной системы гражданского и патриотического воспитания;
  • - интеллектуальное развитие и гражданское становление школьника;
  • - участие детей и подростков в полезных делах и акциях.

Задачи воспитательной работы в шестой школьный день:

  • - формировать у детей и молодёжи гражданской позиции посредством участия в социально значимых делах, развитие социальной активности;
  • - приобщать детей и молодёжь к нравственно-духовным ценностям, через заботу и сохранение природного и культурного богатства своей Родины;
  • - формировать патриотизм у детей и молодёжи, уважение к ветеранам ВОВ и местам воинской славы;
  • - формировать потребность у молодого поколения к заботе о Родине, её интересах в защите и сохранении экологических ресурсов;
  • - формировать гармонично развитую общественно активную личность;
  • - повышать нравственную и эстетическую культуру учащихся;
  • - создать условия успешной социализации личности ребёнка;
  • - восстанавливать и развивать физические и духовные силы детей соответствующей организацией досуга.
свернуть

Направления воспитательной работы в 6-й школьный день

развернуть

Направления воспитательной работы в 6-й школьный день

ГУО «Плещицкая средняя школа» Пинского района

 1. Физкультурно-оздоровительная работа:

  • - лекторий по ЗОЖ;
  • - дни здоровья;
  • - час футбола;
  • - спортивные кружки, секции;
  • - физкультурно-оздоровительные занятия;
  • - спортивно-массовая работа;
  • - работа по профилактике вредных привычек;
  • - утверждение здорового образа жизни.

 2. Туристско- краеведческая деятельность:

  • - туризм;
  • - экскурсии;
  • - краеведение.

3. Музыкально-эстетическая деятельность:

  • - музыкальные  и танцевальные занятия в музыкальных, хореографическом классах, объединениях по интересам.

 4. Интеллектуальная деятельность:

  • - библиотечный час;
  • - районные конкурсы интеллектуальной направленности;
  • - предметные тематические мероприятия;
  • - общешкольные и внеклассные культурно-массовые мероприятия;
  • - компьютерные игры;
  • - мероприятия интеллектуальной направленности;

5. Деятельность детских общественных объединений:

  • - включение детей в различные виды социально активной деятельности;
  • - деятельность детских общественных объединений БРПО, БРСМ.

6. Деятельность социально педагогической и психологической службы:

  • - психологическое просвещение;
  • - консультации;
  • - детско-родительский клуб;
  • - диагностико-коррекционная деятельность;
  • - правовые лектории;
  • - рейды «Подросток», «Семья»

7. Внеурочная трудовая деятельность:

  • - общественно полезный труд;
  • - кружки художественного творчества;
  • - профориентация;
  • - мероприятия экологической направленности

8. Взаимодействие в социуме:

  • - дискотеки;
  • - участие в акциях.
свернуть

График работы педагога-организатора

развернуть
График работы педагога-организатора 
ГУО «Плещицкая средняя школа» Пинского района
Холохоновой Светланы Анатольевны 
Дни недели
Время работы
Вторник
09.00 – 14.00
Среда
09.00 – 14.00
Четверг
09.00 – 11.00
Пятница
09.00 – 15.00
Суббота
09.00 – 13.00
свернуть

Профессиональная подготовка учащихся 10 класса

развернуть

Из десяти учащихся 10 класса нашей школы семеро получают профессию "овощевод". 

Каждую субботу у ребят 6 уроков, которые начинаются с 8 утра. В этот день для них организован подвоз и горячее питание. 

свернуть

План основных мероприятий в 6-й школьный день на 2019-2020 учебный год

развернуть

Верасень

1. Кніжная выстава “Свет ведаў адчыняе кніга”

2. Віктарына “Скарбонка Беларусі”

3. Рэйд”Сям’я”

4. Дзень беларускага пісьменства. “З пачатку было слова”                          

5. Дзень спорта і здароўя (спартыўнае свята, прысвечанае пачатку навучальнага года)

Сахарэвіч Н.В

Халахонава С.А.

Літвінчук Л.С.

Сахарэвіч Н.В.

Факадзей В.М.

07.09

1. Дзень здароўя і спорту. Дзень бегуна.

2. Удзел у раённым свяце, прысвечаным Дню нараджэння «БРПА» .Піянерскі збор “Салют піянерыя”

3. Гутарка “Умей зберагчы кнігу”

4. Абзорная эксурсія па а.г.Плешчыцы

5. Эксурсія ў музей Беларускага Палесся(7 кл)

Факадзей В.М.

Халахонова С.А.

Сахарэвіч Н.В.

Дубінецкая З.Д.

Лазнухо А.Ц.

14.09

1. Рэпетыцыя нумароў мастацкай самадзейнасці да Дня настаўніка

2. Індывідуальныя кансультацыі для бацькоў

3. Акцыя  “ Плешчыцкі край – адходы раздзяляй”  

4. Спартландыя “Вяселыя старты”                                    

Халахонава С.А

Літвінчук Л.С.

Сахарэвіч Н.В.

Факадзей В.М.

21.09

1. Рэпетыцыя нумароў мастацкай самадзейнасці да Дня настаўніка

2. Акцыя  “Дапаможам кнізе”

3. Віктарына “Знатакі работ Васіля Жуковіча» для вучняў 3-4 класаў

4. Удзел ў раённым свяце “Пасвячэнне ў турысты”

5. Спартыўныя гульні

Халахонава С.А.

Сахарэвіч Н.В.

Сахарэвіч Н.В.

Дубінецкая З.Д.

Факадзей В.М.

 28.09

Кастрычнік

1. Святочны канцэрт, прысвечаны Дню настаўніка.

2. Кансультацыі для бацькоў “Як выхаваць у вучняў навыкі непасільных зносін”

3. Кансультаванні вучняў, якія знаходзяцца на розных відах ўліку

4. Літаратурна- музычная капмазіцыя “Лермантаўскі баль”, прысвечаны 205-годдзю з дня нараджэння М.Ю.Лермантава вучні 9-11 клас

Безух Я.Д.

Халахонава С.А.

Літвінчук Л.С.

Барычэўская Н.Л.

 05.10

1. Канцэрт  “Любімай матулі прысвячаецца” (прысвечаны да Дня Маці)

2.  Рэйд “Забота”

3. Дзень здароўя “Імклівы мяч”

4. Выстава “Пад зоркай Маці”

5. Акцыя па збору макулатуры “Зберажы дрэва – здай макулатуру”

6. Эксурсія ў музей- сядзібу Тадэўша Касцюшка і замак Пуслоўскага (5-11 кл)

Безух Я.Д.

Кл.кіраўнікі

Халахонава С.А.

Факадзей В.М.

Сахарэвіч В.М.

Халахонава С.А.

Лявоцкая С.Р.

 12.10

1. Рэйд “Падлетак”

2. Гульня “Звездны час”

3. Эксурсія ў музей А.Блока ,в. Лапаціна (10-11 клас)

4. Наведванне ЦТіКДМ (5-8 клас)

Літвінчук Л.С.

Малошык А.В.

Барычэўская Н.Л.

Шахновіч Н.І.

 19.10

1. Кансультацыі для навучэнцаў “СТОП – СПАЙС”

2. Спартландыя “Хутчэе. Вышэ.Мацнее” .

3. Экскурсія ў горад Тураў (2-4 кл)

4. Віртуальная эксурсія “Рэкорды ў раслінным свеце”

Літвінчук Л.С.

Факадзей В.М.

Шарко Т.М. Еўмянчук В.А.

26.10

Лістапад

1 .Акцыя “Бунт”

2. Турнір па піянерболе

3. Эксурсія ў музей ў В.Дворцы

4. Рэйд “Сям’я”

5. Экскурсія ў Пінскі гаррайадзел па надзвычайных сітуацыях

6. Экскурсія ў “Рэспубліканскі атрад спец.назначэння”

Кл.кіраўнікі

Факадзей В.М.

Дубінецкая З.Д.

Літвінчук Л.С.

Халахонава С.А.

Халахонава С.А.

 02.11

1. Дзень здароўя ”Папа, мама, я – спартыўная сям’я”

2. Рэйд “Дом без адзіноты”

3. Аперацыя “Кармушка”

4. Эксурсія ў музей Якуба Коласа

Факадзей В.М.

Халахонава С.А.

Наст.пач.классаў

Есько В.Р.

 09.11

1. Акцыя “Моладзь супраць курэння”

2. Індывідуальныя сустрэчы з бацькамі

3. Асенні крос

4. Інтэрактыўнае падарожжа ”Германія: гісторыя краіны ў архітэктурных памятніках”

5. Экскурсія ў аграрна- тэхнічны каледж імя А.Е.Кляшчова

6. Эксурсія ў тэхнічны каледж машынабудаўніцтва

Халахонава С.А.

Літвінчук Л.С.

Факадзей В.М.

Дзікавіцкая І.П.

Казірацкая Н.У.

Казірацкая Н.У.

 16.11

1. Восеньскі кірмаш, прысвечаны Дню інвалідаў

2. Кніжная выстава “Весёлая слава Мікалая Носава”

3. Індывідуальныя кансультацыі для навучэнцаў “Аб бяспецы ў Інтэрнэце”

4. Спабортніцтвы па гандболу “Імклівы мяч.”

5. Гульня-віктарына “Мая Радзіма- Беларусь”

6. Свята Восені.Асенні калейдаскоп

Халахонава С.А.

Сахарэвіч Н.В.

Літвінчук Л.С.

Факадзей В.М.

Шарко Т.М.

Каліноўская І.А.

 23.11

Снежань

1. Акцыя “Моладзь супраць наркотыкаў, прыступнасці і СНІДа”

2. Акцыя міласэрнасці да Дня інвалідаў “Падзяліся цеплынёй душы сваёй”

3. Кніжная выстава “Выбяры жыццё без наркотыкаў”

4. Індывідуальны гутаркі з вучнямі, з якімі праводзіцца ІПР

5. Свая гульня” па хіміі

Літвінчук Л.С.

Халахонава С.А.

Сахарэвіч Н.В.

Літвінчук Л.С.

Казірацкая Н.У.

 07.12

1. Дзень здароўя “Я- гімнаст”

2. Падарожжа “Матэматыка-вясёлая краіна”

3. Электроннае падарожжа “Навучальныя ўстановы Рэспублікі Беларусь. Твая будучая прафесія”

4. Спаборніцтвы юных філолагаў “Арфаэпічныя цяжкасці рускай мовы”(8-10 кл)

5. Эксурсія ў аграрна-тэхналагічны каледж

6. Эксурсія ў ліцэй будаўнікоў

Факадзей В.М.

Лазнуха А.Ц.

Кл.кір.8-9 кл

Лявоцкая С.Р.

Казірацкая Н.У.

Казірацкая Н.У.

 14.12

1. Рэйд “Падлетак”

2. Наведванне ЦМДМ(літаратурна- краязнаўчы музей Я.Коласа) (4-7 клас)

3. Конкурс- падарожжа “У моры геаграфічных ведаў”

4. Экскурсія ў ліцэй сельскагаспадарчай вытворчасці

5. Эксурсія ў каледж лёгкай прамысловасці

Літвінчук Л.С.

Халахонава С.А.

Пешка Л.Г.

Казірацкая Н.У.

Казірацкая Н.У.

21.12

1. Спартыўныя гульні (2-4 клас)

2. Навагодні баль-маскарад “Новы год да нас імчыцца”

3. Навагоднія ранішнікі для вучняў 2-7 класаў

Факадзей В.М.

Халахонава С.А.

Безух Я.Д.

28.12

Студзень

1 Спартыўныя гульні для вучняў 2-4 класаў

2. Гутарка “Закон і парадак”

3. Рэйд “Забота”

Факадзей В.М.

кл.кір. 9-11 класаў

Халахонава С.А.

 11.01

1. Акцыя “Разам супраць алкагольнай залежнасці”

2. Дзень здароўя “Дзень лыжніка”. Спаборніцтвы па лыжных гонках і стральбе “Снежны снайпер”

3. Акцыя “Кармушка”

Літвінчук Л.С.

Факадзей В.М.

Халахонава С.А.

 18.01

1. Конкурс скульптур са снегу (2-4 кл; 5-8 кл; 9-11 кл)

2. Спартыўныя гульні на свежым паветры

3. Брэйн-рынг “Знатакі рускай мовы” (6-7 клас)

4. Падарожжа ў краіну Здароўя

Халахонава С.А.

Факадзей В.М.

Барычэўская Н.Л.

Каліноўская І.А.

 25.01

Люты

1. Гутарка “Жыццё без карупцыі” (9-11 класы)

2. Першы этап раённых алімпіяд па навучальных прадметах

3. Віктарына “Карысная хімія ў  фруктах і агароднінах”

4. Спартыўныя гульні (5-6 кл)

Літвінчук Л.С.

Рак Т.В.

Казірацкая Н.У.

Факадзей В.М.

 01.02

1. Дзень здароўя “Снежны снайпер”, “Хуткі мяч”

2. Урачыстая лінейка, прысвечаная памяці юных-герояў антыфашыстаў.

3. Першы этап раённых алімпіяд па навучальных прадметах

4. Гульня па станцыях “Вясёлыя вумнікі”

Факадзей В.М.

Халахонава С.А

Рак Т.В.

Лазнуха А.Ц.

 08.02

1. Спартыўныя гульні

2. Групавы занятак “Адмовімся ад тытуню разам”

3. Удзел у І рэспубліканскім конкурсе атрадаў

 “Равнение на Знамя!”

Факадзей В.М.

Кл.кір.10-11 кл.

Халахонава С.А.

 15.02

1. Адзіны бацькоўскі дзень “Сацыяльна-псіхалагічную суправаджэнне адукацыйнага працэсу і актуальныя праблемы прафілактыкі негатыўных праяў у падлеткавым асяроддзі”

2. Спартландыя “Смелыя, дужыя, хуткія”

3. Віншаванне ветэранаў ВАВ і адзінокіх людзей з Днём абаронца Айчыны

Літвінчук Л.С.

Факадзей В.М.

Халахонава С.А.

Актыў школы

 22.02

1.Гутарка “Жыццё без карупцыі”

2.Спартландыя для вучняў 2-4 кл

3.Кніжная выстава “Дрэвы- лясныя цары”

Літвінчук Л.С.

Факадзей В.М.

Сахарэвіч Н.В.

29.02

Сакавік

1. Трэнінг “Уплыў канфліктаў на паводзіны падлеткаў”

2. Падрыхтоўка да свята 8 сакавіка

3. Дзень плаўца(5-6 кл)

4. Эксурсія ў музей Беларускага Палесся (6 кл)

5. Круіз па моры”Геаграфія”, з наведваннем Афрыкі.

Літвінчук Л.С.

Халахонава С.А.

Факадзей В.М.

Барычэўская Н.Л.

Пешка  Л.Г.

 07.03

1. Дзень здароўя “Конікі!”(фізкультурнае свята)

2. Літаратурны рынг “Па старонках апавяданняў пісьменнікаў юбіляраў”

Факадзей В.М.

Лявоцкая С.Р.

 14.03

1. Занятак, накіраваны на барацьбу са стрэсавымі сітуацыямі “Уплыў на падлеткаў”

2. Акцыя “Забота”

3. Дзень прыгуна(9-11 кл)

4. Эксурсія ў музей- сядзібу Тадэўша Касцюшка і замак Пуслоўскага

5. ”Свая гульня” інтэлектуальны марафон па біялогіі

Літвінчук С.А.

Халахонава С.А.

Факадзей В.М.

Есько В.Р

Еўмянчук В.А.

 21.03

1. Квэст “Сцяжынкамі малой радзімы”

2. Урачыстае мерапрыемства і ўручэнне кніг “Я – грамадзянін Рэспублікі Беларусь”

3. Кніжная выстава “Наркаманія – знак бяды”

4. Экскурсія ў музей Беларускага Палесся (3 кл)

Дубінецкая З.Д.

Адміністрацыя

Сахарэвіч Н.В.

Шарко Т.М.

28.03

Красавік

1. Кніжная выстава “Чарнобыль – боль, які спальвае сэрца”

2. КВН “Русской речи государь,по прозванию Словарь”

3. Спартыўныя гульні для вучняў 5-6 классаў

Сахарэвіч Н.В.

Барычэўская Н.Л.

Факадзей В.М.

04.04

1. Дзень здароўя “Вясенні кросс”

2. Акцыя “БУНТ”

3. Гульня “Што? Дзе? Калі?” па тэме: “Хімія і вайна”

4. Экскурсія ў горад Тураў

Факадзей В.М.

Халахонава С.А.

Казірацкая Н.У.

Лазнуха А.Ц.

11.04

1. Акцыя “Ветэран жыве побач

2. Экскурсія ў музей Беларускага Палесся

3. Інтэлектуальны марафон “Свая гульня”

4. Спартыўныя гульні для вучняў

Халахонава С.А.

Еўмянчук В.А.

Малошык А.В.

Факадзей В.М.

18.04

1. Гульня-падарожжа” Германія: гісторыя краіны ў народных святах”

2. Конкурс малюнкаў на асфальце “Дзень памяці ЧАЭС”

3. Рэйд “Абеліск”

4. Экскурсія ў музей Якуба Коласа

5. Спартыўныя гульні

Дзікавіцкая І.П.

Халахонава С.А.  

Халахонава С.А.

Вольская Л.К.

Факадзей В.М.

25.04

Май

1. Рэйд “Абеліск”

2. Стартландыя “Хутчэй. Вышэй. Мацней”

3. ”Адзін супраць усіх ”, пазакласнае мерапрыемства прысвечанае 75-годдзю Перамогі

Халахонава С.А.

Факадзей В.М. 

Рак Т.В.

  05.05 

1. Дзень здароўя “Гуляй і перамагай!”

2. Экскурсія ў Мірскі і Нясвіжскі замак

Факадзей В.М. 

Лявоцкая С.Р.

16.05

1. Адзіны бацькоўскі дзень “Лета дзяцей – клопат дарослых”

2. Акцыя “Піншчына супраць табака!”

3. Дзень турыста

4. Спартыўныя гульні

Безух Я.Д.

Літвінчук Л.С.

Дубінецкая З.Д. 

Факадзей В.М. 

 23.05

1. Свята апошняга званка.

2. Спартыўныя гульні

Халахонава С.А.

Факадзей В.М,

30.05

 

свернуть

Фізкультурна-аздараўленчая і спартыўна-масавая работа

развернуть

№ п/п

Назва мерапрыемства

Адказны

Дата

1.

Спартыўнае свята, прысвечанае Першаму званку

Факадзей В.М.

07.09

2.

Дзень турыста

Дубінецкая З.Д.

28.09

3.

Дзень здароўя “Імклівы мяч”

Факадзей В.М.

12 .10

4.

Дзень здароўя “Тата, мама, я – спартыўная сям’я”

Факадзей В.М.

09.11

5.

Дзень гімнаста

Факадзей В.М.

14.12

6.

Дзень лыжніка „Добры дзень, зімка-зіма!” (фізкультурнае свята)

Факадзей В.М.

25.01

7.

Дзень здароўя “Снежны снайпер”

Факадзей В.М.

08.02

8.

Дзень здароўя „Кузнечики“

Факадзей В.М.

14.03

9.

Дзень здароўя “Вясенні крос”

Факадзей В.М.

11.04

10.

Дзень здароўя “Гуляй і перамагай!”

Факадзей В.М.

16.05

11.

Дзень турыста

Дубінецкая З.Д.

23.05

свернуть

План работы школьной библиотеки в 6-ой школьный день на 2019/2020 учебный год

развернуть

План работы школьной библиотеки в 6-ой школьный день

на 2018/2019 год

Месяц

Мероприятие

Дата

1

Сентябрь

День белорусской письменности: просмотр книжной выставки «Да вытокаў першапісьменства».

Просмотр презентации «Мастера печатных дел»

Беседа «Умей беречь книгу».

Акция «Плешчыцкі край-адходы раздзяляй»

Подбор материала ко дню библиотек

01.09

08.09

 15.09

22.09

30.09

2

Октябрь

«Я тут жіву, і край мне этот дорог» электронная презентация ко дню города Пинска.

Книжно-иллюстрированная выставка ко Дню матери «Маці, імя тваё я нясу праз жыццё як святыню…». Просмотр книг.

День библиотек «Библиотечный поединок» (22.09)

Наша «Журнальная страна»

06.10

13.10 

20.10

27.10

3

Ноябрь

«Книжкина больница». Работа по ремонту книг

Международный день отказа от курения «Скажем курению-НЕТ». Подбор материала, просмотр литературы. (15)

Книжная выставка, посвященная юбилею Е. Янищиц «Паэтычная кветка палесскай зямлі». (20)

Подбор материала к книжной выставке «Весёлая слава Николая Носова» (22-110 лет)

 03.11

 

10.11

18.11

 25.11

4

Декабрь

 

 

Неделя профилактики ВИЧ/СПиД: кн. выставка «Выбери жизнь без наркотиков».

Помощь в подборе литературы. Обзор журналов «По страницам периодических изданий»

Час информации «Писатели-юбиляры»

«В новый год с новыми книгами» подбор и просмотр материала

Украшение библиотеки к Новогоднему празднику

01.12

08.12

 15.12

 22.12

 29.12 

5

Январь

 

 

 

Обработка периодической печати.

«Круиз по заказникам и заповедникам»

Работа «Книжкиной больницы»

Подсчёт прочитанной литературы, выявление лучших читателей

05.01

12.01

19.01

26.01

6

Февраль

«Блакітныя вочы Радзімы» - день водно-болотных угодий. Подбор книг

Просмотр книг и журналов на тему «Любім і ведаем родную беларускую»

День возвращенной книги «Раскажы аб любімай кнізе – і заўтра будзе тваім! »

Реклама книг современных авторов

02.02

 09.02

    

 16.02

 23.02

7

Март

Подбор литературы «Чырвоная кніга-дакумент сумлення чалавека» ко всемирному дню дикой природ.

Просмотр книг на тему «Беражыце Зямлю што ёсць моцы» ко всемирному дню Земли.

Просмотр материала и подбор сценария к Недели детской книги.

«Книжный   фестиваль». Неделя детской книги

Беседа про интересные книги. Подбор книг о войне.

02.03

09.03

  16.03

23.03

 30.03

8

Апрель

Подбор и просмотр книг по теме «Птичьи трели».

Путешествие по страницам периодических изданий.

Работа «Книжкиной больницы»

Викторина «Загляни в Страну Здоровья »

06.04

 13.04

 20.04

27.04

9

Май

«Как отремонтировать учебник»

Выпуск молнии по итогам рейд-проверки школьных учебников «Чистюля»

Подсчёт прочитанной литературы, выявление лучших читателей.

«Как мы читаем» - анализ читательского формуляра. Выпуск газеты.

04.05

11.05

   18.05

25.05

свернуть